Fysiotherapie

Zoek en vind

Home

Nieuws

Onze Praktijk

Onze Produkten

Medisch sporten

Groepsoefentherapie

Vragen & Reacties

Forum

Linken
 

Rug- en nekgerelateerde vragen


Naam:
Datum:
Type:
Onderwerp:

Cor Swart
29-03-2001

Vraag
Chronische pijn

Al 2 jaar lang loop ik met lage rugklachten in de rechter onderrug (bil) op zich was dit in het begin niet zo erg en kon ik m'n dingetjes dagelijks gewoon doen. tot dat het na een half jaar opnieuw in m'n rugschoot + nu uitstraling in beide benen. Vooral de pijn in m'n benen maakt me helemaal gek. voor een buitenstaander is dat niet tastbaar maar voor mij voelt het alsof m'n billen, beide benen en voeten de hele dag in de fik staan. Het voelt heet, pijnlijk aan alsof alle zenuwbanen in m'n benen continu electronisch geprikkeld worden. Bewegen kan ik op zich wel dus traplopen, tenen lopen etc etc is op zich geen probleem. Het is ook niet zo dat ik geen gevoel meer in m'n benen heb het wordt juist 1000 x extra pijnlijk geprikkeld.

Vraag: Komt dit fenomeen jullie bekend voor en zo ja komt het vaker voor?

Ik ben nu 21 jaar en was een fanatieke sporter. Het laatste half jaar lig ik alleen maar op bed. Ik weet dat dit helemaal niet goed voor me is maar het proberen te bewegen heeft nooit ook maar enig resultaat op geleverd. Ik zie door de bomen het bos niet meer en het liefst knup ik me op aan de hoogste boom. Zodra ik uit bed ga (maar ook op bed alleen dan in mindere mate) begin ik steeds heftiger pijnprikkels in m'n benen te krijgen. Wat ik ook doe de pijn in de benen gaat nooit en dan ook nooit weg.

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
 
Antwoord van Fysiotherapeutisch Centrum na vragenlijst
Wat een verhaal !

Allereerst heb je een fantastische neuroloog getroffen die werkelijk aan alles gedacht heeft om te onderzoeken. Het moet wel een enorme teleurstelling geweest zijn dat de uitslagen negatief waren. Daar er dus geen verklaring gevonden is voor je enorme pijn. De testjes die ik je gevraagd heb te doen, waren testen voor de tussenwervelschijf en de zenuw. Hieruit blijkt dat er op dit moment daar ook geen schade is die jou pijn zou kunnen verklaren. Dit en je hele verhaal deden me denken aan dat jouw pijn een eigen leven is gaan leiden, in die zin dat het geen waarschuwende functie meer heeft. Nu moet je niet gelijk denken dat het tussen je oren zit, want die pijn is er wel degelijk en maakt op dit moment een boel voor je onmogelijk.

Ik heb dit fenomeen nooit gezien, maar er wel over gelezen. Ik zal proberen het zo goed mogelijk uit te leggen.
Pijn is normaliter een waarschuwingssignaal, er is dreigende schade of daadwerkelijke schade. Meestal is dit scherpe pijn. De bedoeling is dat je het weefsel niet meer belast zodat het zich kan herstellen. Na een tijdje krijgt deze pijn een zeurend karakter. Dit geeft de mogelijkheid om voorzichtig het weefsel meer te gaan belasten. Overbelast je dan ontstaat nieuwe schade en voel je plots weer een scherpe pijn. Belast je dus binnen die pijngrens dan kan het weefsel zich verder herstellen en zal de pijn verder afnemen en kun je steeds meer belasten. Het weefsel herstelt zich. In jou verhaal heb je de pijnsignalen min of meer steeds genegeerd en bent doorgegaan. In bepaalde delen van de rug liggen relatief weinig pijnzintuigen. De pijn die je voelt komt meestal uit de verkrampte spieren, de kapsels van de gewrichten, de mouw waarin de zenuw ligt of de banden. Als je steeds overbelast dan reageert het lichaam heel slim door extra pijnzintuigen aan te leggen. Dit zijn vrije zenuw uiteinden, de zogenaamde C-zenuwvezels. Deze geven bij prikkeling een brandende pijnlijke tinteling.

Waarom kreeg je die pijn dan pas toen je plat ging liggen, dit zou toch juist moeten helpen?
Heb je wel eens gehoord dat mensen die in hun dagelijks leven enorm gestressed zijn en dan op vakantie gaan, dan in plaats van bij te komen juist ziek worden of een hartinfarct krijgen? Het werkt een beetje volgens dit principe. Op het moment dat je, je lichaam negeert en maar doorgaat reageert het lichaam met een heel mooi systeem dat het mogelijk maakt om door te gaan. Eigenlijk is dit bedoelt voor overlevingssituaties en het is niet de bedoeling dat deze situatie maar door duurt. Het lichaam maakt lichaamseigen hormonen aan die pijn, maar ook herstel onderdrukken. Op het moment dat dan de rust komt treed de zogenaamde neurogene ontstekingreactie op. Deze is bedoelt om het lichaam te herstellen. Waarschijnlijk kwam die plotselinge enorme pijn daarom toen opzetten.

Terug naar de pijnzintuigen. Waarschijnlijk heeft het lichaam er zoveel aangelegd in het rug gebied dat deze bij de minste beweging of houding geprikkeld worden en hun brandende tintelende pijn laten gelden. Dit is echter niet het hele verhaal. Pijn wordt niet gevoeld in de pijnzintuigen maar in je hersenschors. Aan deze pijnzintuigen zitten zenuwen vast die met allerlei banen uiteindelijk uitkomen in de hersenschors. Daar wordt uiteindelijk de prikkel geïnterpreteerd. En dit uit zich in pijngedrag. Dan ben je er nog niet. Op dit gedrag is namelijk veel van invloed. Pijn maakt over het algemeen mensen boos, deze sterke emotie heeft een versterkende invloed op de pijn. Tevens heeft je eigen zelfbeeld ook wel degelijk invloed. Uit jouw mail lees ik dat je iemand was die eigenlijk met veel zelfvertrouwen in het leven stond en nu langzamerhand veel minder vertrouwen hebt. Dit is een logisch gevolg van alles wat je hebt meegemaakt maar het kan je pijngedrag wel degelijk in stand houden.
Ook de reacties van je omgeving zijn van invloed daarop, mede als hetgeen wat dat weer met jou doet. Zo zie je het is allemaal aardig gecompliceerd.De pijn die je voelt is echt en het is zaak dat je dat accepteert en probeert om de toekomst desondanks met vertrouwen tegemoet te zien. Ik kan me voorstellen dat dit makkelijker gezegd is dan gedaan.
Waarschijnlijk zal je de pijn nooit helemaal kwijt raken maar je kunt leren er mee om te gaan en langzaam en voorzichtig weer dingen op te pakken.

Soms wordt er aan pijnbestrijding gedaan, het zetten van blokkades of het doden van zenuwen. Dit blijft discutabel en het is het laatste waar men meestal naar grijpt omdat de resultaten nogal wisselend zijn. Soms slaat het aan maar meestal komt de pijn terug en soms zelfs erger.

Ik las dat je naar een pijncentrum bent verwezen. Een hele goede stap want alleen redt je het niet. Ik hoop dat het team je goed begeleidt en dat ik met m'n antwoord een bijdrage heb kunnen leveren aan een stukje begrip voor wat zij daar doen.
Misschien is het een idee om te vragen of er een haptonomische behandeling aan toegevoegd kan worden. Deze mensen kunnen je leren je lichaam te ervaren, naar je lichaam te luisteren en ze kunnen je helpen je grenzen te leren kennen. Bouw alsjeblieft je belasting langzaam op, door het lange niets doen zijn alle weefsels enorm verzwakt. Als je te hard van stapel loopt dan breng je nieuwe schade toe en versterk je de pijncirkel.

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
Printversie



Naam:
Datum:
Type:
Onderwerp:

Joice
23-04-2001
Vraag
Duizeligheid

Hallo ik ben joice en ik ben 37 jaar. Ik had last van zware hoofdpijnen en ben via de huisarts terecht gekomen bij een fysiotherapeut. Er waren n.l.spierknopen in mijn nek en rug geconstateerd die de hoofdpijen zouden kunnen veroorzaken. Ik ben nu een aantal keren gemasseerd en er is manuele therapie toegepast met rug en nek. [dit heb ik trouwens niet als prettig ervaren, dat harde geruk aan mijn nek en rug deed pijn].

Mijn hoofdpijnen zijn verdwenen, zeker die verkrampingen die erge pijn deden. Maar nu stond ik vorige week op uit bed en alles draaide om me heen. Ik ben de rest van die dag nog wat draaierig gebleven en wat misselijk. Deze klachten [DAT DRAAIERIGE GEVOEL EN MISSELIJKHEID] heb ik nu bijna 2 weken. Als ik achter de computer zit begint mijn nek ook pijn te doen. Het is net of mijn nek loodzwaar wordt. Ik word dan ook wel wat misselijk. Als ik in bed lig heb ik geen last. Ook als ik op de bank zit of zo, krijg ik last.

Voor de rest kan ik alles doen, ook mijn nek goed bewegen. Hierbij heb ik dus ook nog last van hele koude handen en voeten. Mijn therapeut zegt dat dat allemaal uit mijn nek kan komen. Het kan iets met de doorbloeding te maken hebben die wordt afgekneld. Als dit zo kan zijn, kan dat dan door die harde rukken van die manuele therapie misschien komen?

Ik lees overal dat deze therapie pijnloos is, maar bij mij was dat niet het geval. Ik hoop dat u mij antwoordt kan geven over deze klachten, want ik zelf weet het niet meer en maak mij zorgen.

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
 
Antwoord van Fysiotherapeutisch Centrum
 

Het lijkt niet waarschijnlijk dat jouw klachten een directe reactie zijn op de manipulatie. De klachten kwamen pas na 5 dagen en meestal zie je een na-reactie nog dezelfde dag of de dag erna optreden. Het zou mogelijk kunnen zijn dat je oorspronkelijke klachten zijn ontstaan omdat een bepaalt deel van je nek eigenlijk al te beweeglijk was. Je werk(houding) kan dan enorm belastend zijn en het kan er toe leiden dat je dan "verkeerde" spieren gaat aanspannen om je houding te handhaven (je nek te stabiliseren). Dit zou tot de oorspronkelijke klachten hebben kunnen leiden. Als gevolg van het losmaken (in dit geval met manipulaties) komt de oude overbeweeglijkheid weer naar voren. Het zou dus zo kunnen zijn ,dat je spieren nog steeds te kort schieten (te zwak zijn of te laat en/of niet adequaat reageren) en je nu bij wat langer durende houdingen (statische belasting) dit soort klachten krijgt. Misschien kun je vragen of jouw therapeut daar eens naar wil kijken en mocht dat zo zijn evt. hier oefeningen voor geeft.

Je vermeld dat je Hb aan de lage kant is. Dit kan ook een uitlokkende factor voor je huidige klachten zijn.

Er is ook nog de mogelijkheid van een virus op je evenwichtsorgaan, wat de klachten kan veroorzaken.

  Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
  Printversie



Naam:
Datum:
Type:
Onderwerp:
Reacties:

Channon
28-06-2001

Vraag
Krakende gewrichten
1 reactie

Ik had een kleine vraag. Ik kan op elk moment van de dag mijn nekwervels kraken door mijn hoofd zelf te draaien. Mijn pols, vingers, heup bijna alle gewricht kan ik kraken. Daar komt meestal ook hard krakend geluid uit. Ik voel mezelf best wel lekker als ik het doe (soepel).

Mijn vraag is : Is het slecht om vaak te doen? Krijg ik op latere leeftijd last van als ik het blijft doen? (leeftijd: 28, man)

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
 
Antwoord van Fysiotherapeutisch Centrum

Als ik jouw verhaal lees, komt bij mij de gedachte op dat je gewrichten meer dan gemiddeld beweeglijk zijn. Daarmee bedoel ik dat je waarschijnlijk heel lenig bent. Je kunt waarschijnlijk je ellebogen verder strekken dan de gemiddelde persoon. Wij noemen dat hypermobiel.

Dat gewrichten kraken is geen probleem zolang het geen klachten geeft. Maar om nu regelmatig dagelijks je gewrichten te "kraken", waarschijnlijk bedoel je manipuleren, is niet zo goed. je geeft de toch al overbeweeglijke gewrichten weer een opduvel. Veel beter zou juist bijvoorbeeld fitness of zwemmen zijn. Hiermee kun je de spieren rondom de gewrichten versterken, wat er toe leidt dat de gewrichten stabieler worden en minder snel vast gaan zitten. Dan heb je ook niet zo de neiging om ze los te kraken.

Je ziet vaak dat hypermobiele mensen uiteindelijk klachten ontwikkelen omdat ze niet goed getraind (meer) zijn. Denk maar aan top turnsters na hun carrière bijvoorbeeld.

Verder is een goede houding een must, daar een slechte houding (lekker in je banden hangen) uiteindelijk ook tot klachten kan leiden. Overgewicht is ook uit den boze. De gewrichten krijgen het dan nog meer te verduren.

Wil je op latere leeftijd problemen voorkomen moet je jezelf goed in conditie houden. Hoe meer spierkracht je hebt en hoe beter je conditie is, deste minder hebben de gewrichten er onder te leiden en deste minder de kans is op overbelastingsklachten.

Als je wat begeleiding wilt in een trainingsschema kun je bijvoorbeeld een sportschool bezoeken met een fysiotherapeut in dienst of een sportfysiotherapeut met trainings mogelijkheden in de buurt. Een geregistreerde sportfysiotherapeut kun je vinden op de site van de Nederlandse Vereniging van Fysiotherapeuten in de Sportgezondheidszorg.

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
Printversie



Naam:
Datum:
Type:
Onderwerp:

Anoniem
27-08-2001

Vraag
Whiplash

Maart 2001 was ik betrokken bij een kop-staartbotsing. Niemand was gewond dus de auto's werden weggesleept en ben gewoon naar huis gegaan. Eenmaal thuis begon ik toch pijn in mijn nek te krijgen. Ook was ik misselijk en had hoofdpijn. Gelukkig kon ik meteen terecht bij de huisarts.
Hij zei dat er niets gebroken was en dat er alleen spieren verrekt waren. Ik moest een week rust houden en 3xdaags diclofenac nemen. Hij zei niets over een whiplash, dus dacht ik daar ook niet aan. Ik kreeg ook geen kraag, dit werd alleen tot 24 uur na het ongeluk gedaan en was volgens hem bij mij niet nodig.

Na een week rusten moest ik terug voor controle. De misselijkheid was weg maar de andere klachten waren er nog. De huisarts gaf me een aantal oefeningen en zei dat het wel goed zou komen. Als de klachten bleven moest ik naar de fysiotherapeut.
Langzaam verdwenen de klachten maar in periodes van stress, verkeerde beweging , te lang zitten in een verkeerde houding, enz. kwamen de klachten terug. Ook kwamen er meer klachten bij zoals tintelingen in mijn rechterarm/hand/vingers, vermoeidheid, extreem gespannen spieren, zwaar aanvoelende armen, schouders en hoofd.
Ben in juli terug gegaan naar de huisarts omdat de pijn echt onverdraagzaam was. Ik had natuurlijk eerder moeten gaan maar dat komt door mijn koppigheid.
Mijn huisarts had vakantie en er zat een vervanger. Hij stelde veel vragen, onderzocht me en deed een aantal tests. Hij zei dat dit duidelijk whiplash klachten waren! Ik snapte er niets van. Al die tijd had ik dus schijnbaar een whiplash... Hij gaf me pijnstillers en ik moest zo snel mogelijk naar de fysiotherapeut. Als mijn klachten na een paar weken niet minder werden moest ik terug komen. Na een aantal weken wachten (op het platteland hebben de fysiotherapeuten het allemaal druk en je moet een aantal weken wachten) kon ik dan toch terecht.

De vervangend huisarts had op de verwijsbrief geschreven "nekklachten na kop-staartbotsing". De fysiotherapeut dacht dus dat het net gebeurd was.
Na mijn hele verhaal verteld te hebben, liet hij me bewegen met mijn armen en toen onderzocht hij mijn nek. De massage was best pijnlijk op bepaalde plaatsen en ik heb er nog een aantal dagen flink last van gehad. Ook na 3 massagebehandelingen is het nog steeds niet prettig. Mijn spieren zijn wel losser, maar 's avonds is het weer hetzelfde dan voor de behandeling. Ook krijg ik niet zo'n hoogte van mijn fysiotherapeut, hij praat meestal alleen over het weer en zijn kinderen en binnen de gestelde tijd sta je weer buiten.
Ik heb me voorgenomen om de volgende keer toch maar eens te vragen wat er nu echt aan de hand is. Hij zegt ook niet wat hij er van denkt. Naar mijn idee zit het alleen in de spieren maar de tintelingen en pijnlijke gevoelens in mijn arm zijn nog niet verdwenen en ik zeg steeds tegen mezelf dat het nog niet over kan zijn na 3 behandelingen. Hij zegt ook niets over houding en oefeningen terwijl mijn huisarts zei dat dit heel belangrijk is!

Graag zou ik willen weten wat Uw mening is. Is dit nu wel of geen whiplash, ook na zo'n lange tijd? Wat moet ik met mijn fysiotherapeut (ik denk eraan om een andere te nemen..)? Waar komen die tintelingen vandaan als er niets mis is volgens mijn huisarts (vervangend arts zei alleen dat ik terug moest komen als het niet over ging)? Wat is het normale verloop van een behandeling bij een fysiotherapeut bij mijn klachten?

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
 
Antwoord van Fysiotherapeutisch Centrum
Als ik jouw verhaal lees dan is er wel degelijk sprake van een whiplash die je tijdens de kop-staart botsing hebt opgelopen. Vaak zie je dat de klachten in de loop van de drie dagen na het ongeluk optreden. Ten tijde van en vlak na het ongeluk voelen mensen vaak niet zoveel omdat er zoveel adrenaline in hun lichaam stroomt dat dit onderdrukt wordt. Maar zodra deze adrenaline stoot weg ebt, komen de klachten.

Bij een kop-staart botsing wordt het hoofd eerst naar voren geslingerd, dit is de acceleratie fase. Hierbij worden de structuren aan de achterzijde van de wervelkolom, nek en ruggenmerg opgerekt. Vervolgens wordt het hoofd versneld naar achteren geslingerd, dit is de deceleratiefase. Afhankelijk van hoe je hoofdsteun stond kan deze worden geremd. Hierbij zie je vaak dat de structuren aan de voorzijde van de wervelkolom, nek en het ruggenmerg worden opgerekt. Als er röntgenfoto's of een MRI gemaakt wordt, dan is daar meestal niet zoveel op te zien. Vandaar dat dit ook vaak niet gedaan wordt.
Het oprekken van deze structuren geeft vaak de klachten. Het blijkt dat een aantal nek wervelniveaus vaak aangedaan zijn. Dit zijn vaak het niveau van tussen de 2e en 3e wervel (C2-3) en de 5e en 6e wervel (C5-6). Dit komt door de vorm van de wervelkolom, bij deze gewrichten liggen de wervels in het horizontale vlak en zijn de schuifkrachten het grootst. Met als gevolg dat de banden hier uitgerekt worden en de beweeglijkheid van deze gewrichten toeneemt. Tijdens het ongeluk worden ook de spieren uitgerekt en soms levert dat een soort kneuzing op, het resultaat is dat ze verkrampen en stijf en gespannen aanvoelen. Vaak zie je ook dat de kleine spiertjes tussen de nekwervels die voor de coördinatie en de stabiliteit van de nek zorgen in een soort shock komen, waardoor ze het niet meer doen. Spontaan herstel van deze functie is vaak slecht. Dit verklaart ook jouw klachten in periodes van stress, verkeerde beweging, te lang zitten in de verkeerde houding, enz. Dan schiet dit systeem duidelijk te kort.
Doordat dit systeem tekort schiet en er waarschijnlijk sprake is van overbeweeglijke niveaus, die niet meer gecompenseerd worden, moet je een appèl doen op de lange spieren van de nek. Deze zijn daar niet voor gemaakt en zijn daardoor snel vermoeid. Hierdoor verminderd de doorbloeding in dat gebied en krijg je uitbreiding van de klachten. (tintelingen,vermoeidheid, extreem gespannen spieren, zwaar aanvoelende armen, schouders en hoofd).

Het is de algemene mening in Nederland dat er geen halskraag meer wordt verstrekt na de eerste 24 uur en liever helemaal niet. Het argument hierachter is dat men veel beter de spieren het werk kunnen laten doen. Deze worden lui van een halskraag, daar deze hun functie overneemt. Bovendien ziet men vaak dat zo'n kraag het beeld geeft aan mensen dat het heel erg is wat ze hebben en ze daardoor niet meer durven te bewegen en het geheel dus zeer invalidiserend werkt.

Het normale verloop bij een whiplash is dat men binnen 4 weken verbetering van de functies van de nek zit. Tevens heeft men in Canada onderzocht dat binnen 6 maanden 80 % van de mensen hun oude activiteiten heeft opgepakt. Dit staat sinds kort wel ter discussie daar men klaarblijkelijk de ernst van de restklachten heeft onderschat.

Een paar maanden geleden is er door onze beroepsgroep een richtlijn whiplash uitgegeven, volgens welke alle fysiotherapeuten moeten werken. Men mag als men goede argumenten heeft van deze richtlijn afwijken. In deze richtlijn wordt de nadruk gelegd op onder andere: "De patiënt inzicht geven in de klacht, het verbeteren van de beweeglijkheid, coördinatie en stabilisatie van de nek, verhogen van de belastbaarheid van de structuren, begeleiden en adviseren in het oppakken en uitbouwen van activiteiten".
Deze behandeling vergt enige tijd, het opnieuw aanleren van bewegingspatronen en vaardigheden gaat namelijk niet zo snel.
Je zou het hierover met je fysiotherapeut kunnen hebben. Mocht hij niet volgens de richtlijn willen werken of voor jou geen goede argumenten hebben om ervan af te wijken, zou je kunnen overwegen om een ander te zoeken (zoals jezelf al aangeeft). In principe zou iedere fysiotherapeut een whiplash moeten kunnen behandelen, maar op de site van het NPI kun je onder het kopje cursistenservice een gespecialiseerde therapeut zoeken bij jou in de buurt.
Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
Printversie



Naam:
Datum:
Type:
Onderwerp:
Reacties:

Selma Polter
04-11-2001
Vraag
Spit
2 reacties
Vorige week kreeg ik voor het eerst spit. Het gaat al een stuk beter met me, maar een collega adviseerde me naar een kraker te gaan. Heeft dit zin? Wat is spit precies? Ik denk dat het spit is, omdat ik het plotseling heb gekregen, bij het maken van een verkeerde beweging: ik boog voorover, naar een laag kastje, dat eigenlijk te ver van me af stond, en zonder door de knieën te gaan. Toen 'schoot' het erin. Ik kwam moeilijk overeind. De onderrug is onmachtig en doet pijn.
Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
 
Antwoord van Fysiotherapeutisch Centrum

Het klinkt inderdaad als spit. Niet alleen hoe het gebeurd is maar ook het herstel.

Wat is spit?
Spit is eigenlijk een beschadiging van een tussenwervelschijf, vaak als gevolg van een buigende en of buigende draaiende beweging van de rug.

Tussen de wervels zit de tussenwervelschijf, dat is een kraakbenige ring met een geleiachtige substantie in het midden. Deze schijf geleid de krachten die op de wervelkolom komen te staan bij bewegingen en houdingen. Hij werkt als een soort schokdemper. Tevens begeleidt hij de bewegingen van de wervels onderling.

De tussenwervelschijf wordt meestal beschermt door het op tijd aanspannen van de omliggende spieren (coördinatie). Als je vermoeid bent, slecht eet, weinig beweegt of onder stress staat vermindert je coördinatie. Dit kan blessures tot gevolg hebben, bij de één is het de nek en bij de ander bijvoorbeeld de rug. Op het moment dat je coördinatie slecht is, is de tussenwervelschijf minder beschermd. Op het moment dat je in jouw geval dan bukt naar iets wat buiten je bereik ligt, kunnen er scheurtjes of een scheur ontstaan in de tussenwervelschijf. De geleiachtige substantie vloeit dan in die scheur en veroorzaakt druk op de omliggende weefsels (omdat de tussenwervelschijf aan die kant wat bolt. Het lichaam wil de plaats van de beschadiging beschermen en reageert met een heftige aanspanning van de omliggende spieren (soort kramp). Ook ontstaat er een soort ontstekingsreactie (niet- bacterieel) met zwelling. Dit is het begin van het herstelproces. De zwelling en de aangespannen spieren geven de pijn. Dit duurt vaak drie tot vijf dagen, mits je niet overbelast of juist helemaal niets doet. Je moet dus proberen te bewegen binnen je pijngrenzen.

Na drie tot vijf dagen wordt de ontstekingreactie minder en treed de volgende fase van herstel in. het gevolg is dat de pijn langzaam afneemt en je kunt meer en makkelijker zonder of met minder pijn bewegen. Dit duurt ongeveer 3 weken en dan is de tussenwervelschijf herstelt. De pijn en het onmachtige gevoel neemt steeds meer af en de beweeglijkheid, de activiteiten nemen steeds meer toe. Na drie weken is de tussenwervelschijf nog wel kwetsbaar. Het is dus zinvol om op te letten hoe je beweegt en tilt.

Probeer zo normaal mogelijk te bewegen en hervat, als dat gaat, de normale activiteiten binnen de pijngrenzen. Let wel geforceerd, weinig of niet bewegen leiden net zo goed tot vertraagd herstel als teveel bewegen.

Zoals je ziet lig je qua herstel op een normaal schema. Als je goed luistert naar je lichaam herstelt de klacht zich vanzelf en heb je geen manueel therapeut nodig. Heb je het idee dat na drie weken de klachten erger of hetzelfde zijn ga dan naar je huisarts.

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
Printversie



Naam:
Datum:
Type:
Onderwerp:

Maarten
20-11-2001

Vraag
Hoofdpijn uit de nek

Sinds anderhalf jaar heb ik steeds meer last gekregen van hoofdpijn die uit de nek komt. Eerst was het een paar dagen in de week maar de laatste tijd bijna dagelijks. De pijn zit net onder de schedel en zeurt door aan maar 1 kant van de gezicht (veel tintelingen ook over de schedel). Als nevenklacht ga ik vaak alles wat minder helder zien. De klachten worden verergerd als ik mijn spieren aanspan wanneer ik me gestresst voel maar het rare is wanneer ik volleybal (en dus veel met mijn nek draai) heb ik er haast geen last van. Het komt ook incidenteel voor dat tussen mijn schouderbladen een verkramping zit.

Deze klachten belasten me de laatste maanden erg veel in mijn dagelijkse functioneren.

Ik ben naar de dokter geweest en die denkt dat het spierspanninghoofdpijn is.
Het is aan mij om naar een fysiotherapeut, manueel therapeut, chriropractor, caesar therapeut en wat al dan niet meer te gaan. Wat zou u mij aanraden ? en heeft u enig idee of datgene wat ik beschrijf ook spierspanninghoofdpijn is.

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
 
Antwoord van Fysiotherapeutisch Centrum
De klacht die jij beschrijft wordt vaak spierspanninghoofdpijn genoemd. De hoofdpijn wordt veroorzaakt door een toegenomen spanning in je spieren. Deze trekken dan te hard aan hun aanhechting ( de schedelrand ). De doorbloeding in dat gebied wordt slechter door de continue hoge spanning in de spieren, waardoor er neven klachten ontstaan die zich uitbreiden in het gebied wat bij het aangedane weefsel hoort. Bij stress neemt de spanning in de spieren over het algemeen toe, hetgeen verklaart waarom de klacht dan verergert. Op het moment dat je gaat volleyballen doorbloedt je hele lichaam beter (algemeen bij sporten) spieren worden warm en doordat je je nek beweegt wordt de spanning in de nekspieren lager. Dit alles resulteert erin dat je klachten dan minder zijn.

Je moet je altijd afvragen wat de oorzaak is dat de klachten 1,5 jaar geleden zijn ontstaan. Het kan zijn als gevolg van een slechte houding, als gevolg van een bewegingsbeperking van de hoge nekwervels of beide. Ik adviseer om je bij een geregistreerd manueeltherapeut te melden. Hij of zij kan bekijken of er inderdaad een beperking is van de hoge nekwervels en evt. tussen de schouderbladen en dit losmaken. De manueeltherapeut kan de juiste beweging weer inslijpen en oefeningen geven om nieuwe klachten te voorkomen. Mocht aan jouw klachten een slechte houding ten grondslag liggen dan zal hij dit kenbaar maken en je terugverwijzen naar de huisarts voor evt. Caesar of Mensendieck.

De manueeltherapeut is bij uitstek een specialist op het gebied van de wervelkolom en daaraan verwante gewrichten. Een geregistreerde manueeltherapeut bij jou in de buurt kun je vinden op de site van de Nederlandse Vereniging voor Manuele Therapie
Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
Printversie



Naam:
Datum:
Type:
Onderwerp:

Lita de Wit
09-01-2002

Vraag
Blokkade SI-gewricht

Komt een blokkade van het SI-gewricht voort uit een verkeerde houding, of verkeerde bewegingen bij het sporten? Ik heb regelmatig pijn in mijn onderrug (meestal links) na het sporten (tae-bo en streetdance).

Volgens de huisarts is nu mijn SI-gewricht geblokkeerd, maar hij wist me niet uit te leggen waardoor dat komt ("kan gebeuren") en hoe ik het in de toekomst kan voorkomen. Ik heb de afgelopen drie dagen erg veel pijn, maar ik kan jammer genoeg pas volgende week bij de fysiotherapeut terecht. Is er iets wat ik de komende week zelf kan doen om de pijn te verminderen? Ik heb wel een recept voor spierverslappers mee gekregen van de huisarts, maar ik slik liever geen medicijnen, tenzij het echt noodzakelijk is.

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
 
Antwoord van Fysiotherapeutisch Centrum

Een blokkade van het SI gewricht kan verschillende redenen hebben. Het kan gebeuren als je je verstapt (bijv. stoepje of tree missen in een kuil stappen etc), het kan gebeuren als je heel vaak 1 been meer belast dan de andere tijdens staan, het kan ook voorkomen als je een trapbeweging ongecontroleerd uitvoert.
Wat bij jou de reden is zul je samen met de fysiotherapeut moeten ontdekken. Ik zou ondanks dat je er een hekel aan hebt de komende week de spierverslappers slikken. Deze zorgen ervoor dat je in ieder geval normaal blijft bewegen en het dus niet erger maakt door een andere (ontwijkende) houding aan te nemen. Ze kunnen er ook voor zorgen dat je door het normale bewegen het gewricht al een stukje losser maakt.
Het is belangrijk dat je vooral belast binnen je pijngrenzen. Wel bewegen, maar niet over de pijngrens heen gaan.

Ik zal hieronder een aantal oefeningen beschrijven de je kunt doen, ook hiervoor geldt: blijf binnen de pijngrens. Voor dat je gaat oefenen kun je 20 min een warme kruik of rode lamp etc op de pijnlijke plek leggen. Dan is alles wat soepeler.

1. In ruglig, met de benen gestrekt 1 been langer maken dan de andere 10x

2. In ruglig, benen opgetrokken voeten op de grond, beide benen tegelijkertijd naar rechts en dan naar links bewegen terwijl de schouderbladen op de grond blijven
liggen.10x

3. In ruglig op het bed, dicht bij de rand, het been bij de rand is gestrekt, het andere been gebogen met de voet naast de knieholte van de gestrekte knie. het gebogen been rustig (over het gestrekte been) over de rand van het bed laten vallen. Schouderbladen op het bed laten en 10 tellen vasthouden 10x.

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
Printversie



Naam:
Datum:
Type:
Onderwerp:
Reacties:

Jowi Brouwer
27-03-2002

Vraag
Rugpijn/slijtage
1 reactie

Ik ben een vrouw 55 jaar vanaf mijn 38e jaar loop ik al met slijtage problemen.
Daar moest ik mee leren leven dus doorwerken totdat het niet meer gaat en dat ging gepaard met heftig liespijn/zware benen naar een orthopeed foto,s voor de artrose kreeg ik een soort korset met klittenband maar de pijn werd erger naar de fysiotherapie 40 keer na de behandelingen aan mijn rug was het net of mijn hoofd opgepompt misselijk gevoel en steeds meer krampen in m'n benen heftige pijn niet meer kunnen plassen.
Dat ging dus niet goed dus naar de revalidatie arts die kijkt naar foto's en zegt hier kom ik met mijn handen niet aan want dit ziet er niet goed uit en er zit ook een knik in uw rug we weten niet wat dat is. Met spoed naar de neuroloog, MRIscan/foto's toen zagen ze wervelkanaalstenose en een hernia, artrose aan rug en heup in mei 2001 ben ik geopereerd lumbale kanaalstenose 1,2 tot en met 1.4 met hp L2-L3.
Na de operatie gaat het lopen zo moeilijk. Hooguit tien minuten langzaam en kleine pasjes het is net of er door het lopen een knik in mijn rug komt dus me benen doen pijn vanuit m'n rug straalt de pijn over de billen naar me benen het is net of me rug te zwaar is. Ik kan hem niet recht ophouden dan ga ik met me bovenlijf naar voren geen draaiende beweging maken er is ook weinig kracht in m'n armen.

De neurochirurg zei tegen mij ik kan u geen nieuwe rug geven, ga in je zelf investeren. Ik ben tegen therapie dus stop er maar mee. Ga maar zwemmen en fietsen, al dat rekken en strekken met je benen daar ben ik geen voorstander van.

Wekelijks ga ik therapie zwemmen daar doe ik oefeningen die ik aankan. Zwemmen lukt niet want m'n benen en rug zakken naar beneden. Fietsen gaat goed; langzaam en niet te lang. Oké maar dit schiet dus niet op. Terug naar de neuroloog. Ontsteking aan het SI gewricht rechterheup geen goede therapie gehad. Ga maar naar onze therapeuten, lukt het niet dan gaan we over tot een pijnblokkade op naar de fysiotherapie.
Er werd eindelijk weer eens gekeken want volgens mij sta ik scheef met gedraaide heupen de rechter naar voren en ja hoor, ik moest gelijk een hakje in m'n schoen en de heupen staan ook niet goed, maar dat gaat even duren en er is ook spondylites en vanaf m'n nek doen de wervels erg zeer.
Ze zeggen dat het komt omdat me rug instabiel is. Na 6/7 behandelingen was ik al bang dat ze te hard van stapel gingen kwamen weer zenuwscheuten in m'n rechter been. Daarna heb ik drie dagen met hevige brandende pijn, of dat ze een emmer kokend water in me rug hadden gegooid, op bed gelegen. Nu zijn we gestopt met fysiotherapie want deze pijn is niet goed en het voelt ook niet goed. Nu gaat er een manueeltherapuet naar me rug en lijf kijken.
Ik wordt er een beetje bang voor weer iemand die aan me lijf zit. Wat moet ik er nu mee. Wat kan ik verwachten van een manueeltherapeut? en waar moet ik opletten?

Als aanvulling:
heel veel kracht vermindering in mijn armen en ik heb stramme handen die zijn ook trager geworden en er komen steeds krampen in of de middelvinger of de twee buitense vingers. Ook de kootjes doen zeer weinig buigzaam ook de koten van me duimen voelen vaak koud en prikkelend aan en bij het opstaan vanuit het bed, stoel of te moe zijn teveel gedaan voor me lijf dan krijg ik last van soort stijfheid en pijn in me hielen.

Ik ben blij dat ik het van me af kan mailen en misschien weet u de goede tips voor dit zeer vervelende lijf.

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
 
Antwoord van Fysiotherapeutisch Centrum

Wat een verhaal!
Een manueeltherapeut is iemand, die de deskundige bij uitstek is om je rug te onderzoeken. Daar zijn ze onder andere speciaal voor opgeleid.
Hij/zij zal een vraaggesprek met je hebben en dan een lichamelijk onderzoek doen.
Met de gegevens die hij/zij vindt zal er samen met jouw een behandelplan opgesteld worden. Het is daarbij belangrijk dat jij je grenzen duidelijk aangeeft. Bijvoorbeeld als je vindt dat er te hard van stapel gelopen wordt, moet je dit eerder zeggen en niet wachten tot het fout gaat.

Als je daar open in bent dan kunnen jullie samen de therapie aanpassen. Bovendien is het belangrijk dat je voor jezelf bedenkt wat er eerst aangepakt moet worden. Met zoveel klachten is het soms moeilijk te bepalen waar te beginnen. Geef ook aan wat voor behandelingen je in het verleden hebt gehad en of die geholpen hebben of niet. Dit helpt onder andere in het samenstellen van het behandelplan.

De manueeltherapeut kan afhankelijk van wat er uit het vraaggesprek en onderzoek komt, besluiten gewrichten die beperkt zijn los te maken of standsveranderingen te corrigeren, ook is het mogelijk dat er stabiliserende oefeningen worden gegeven.

Of de manueeltherapeut wat voor je kan betekenen, kan ik vanuit hier niet bepalen. De manueeltherapeut die jou bekijkt kan dat na het 1e consult waarschijnlijk wel.

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
Printversie



Naam:
Datum:
Type:
Onderwerp:

Hans
29-03-2002

Vraag
Slijtage tusenwervelschijven

Sinds pl.min. 4 weken geleden kan ik ik niet meer rechtop komen en niet meer lopen. Tevens heb ik veel pijn. E.e.a. is ontstaan door versleten tussenwervelschijven in de onderrug. De diagnose: beklemming van zenuwbanen door slijtage van tussenwervelschijven. Mijn vraag, is dit euvel doeltreffend te behandelen met Manueel therapie? Tot slot, ik ben een man en ben 69 jaar.

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
 
Antwoord van Fysiotherapeutisch Centrum

De manueeltherapeut is bij uitstek de deskundige voor problemen van de wervelkolom. Zij zijn door hun opleiding in staat de wervelkolom aan een precies en uitgebreid onderzoek te onderwerpen. Met de gegevens uit het vraaggesprek en het lichamelijk onderzoek stelt hij/zij samen met jouw een behandelplan op of verwijst je door naar een ander bij wie je met jouw klacht het beste af bent.

Een consult is dus een goede start. Een geregistreerde manueeltherapeut bij jouw in de buurt kun je vinden in het register op de site van de Nederlandse Vereniging voor Manuele Therapie

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
Printversie



Naam:
Datum:
Type:
Onderwerp:

Gijs
07-04-2002

Vraag
Tintelende schouder

Ik heb nu al twee weken last van een tintelende linker-schouder. Het getintel zit vooral in mijn monnikskapspier. Ik heb verder helemaal geen pijn, maar wel een stijve nek. Nu heb ik wel vaker een stijve nek, maar dat getintel is echt nieuw.

Ik zit heel erg veel achter de computer, dus mijn eerste gedachte was RSI. alleen: ik zit al 20 jaar zonder ENIG probleem achter computers. Bovendien ben ik rechtshandig en het is mijn linkerschouder waar ik last van heb. Ik ben wel 4 weken geleden gestopt met roken, wellicht heeft het daarmee te maken?

Als ik rust ( bijv als ik in bed lig ) dan gaat het getintel weg, maar zodra ik op een bureaustoel ga zitten gaat mijn schouder weer tintelen.

Wat kan dit zijn?

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
 
Antwoord van Fysiotherapeutisch Centrum

Jouw klacht kan twee oorzaken hebben. De eerste mogelijkheid is dat, als gevolg van de bewegingsbeperking in je nek, er in zittende positie omliggende banden spieren of kapsels (van de wervelgewrichten) geïrriteerd raken en deze tinteling veroorzaken. De tweede mogelijkheid is dat de bloedvoorziening van de schouder/arm in zittende positie wordt afgeklemd. Dit kan de tintelingen en de koude schouder verklaren.

Ik denk niet dat het met stoppen met roken te maken heeft.

Het klinkt ook niet als RSI, al is de houding in je bureaustoel op dit moment provocerend voor je klachten.

Je zou aan je huisarts een verwijzing kunnen vragen voor de manueeltherapeut. Deze houdt een vraaggesprek met je en onderzoekt je nek en schoudergordel en stelt dan samen met je een behandelplan op (als de klacht geïndiceerd is voor manuele therapie).

Een geregistreerde manueeltherapeut bij jouw in de buurt kun je vinden op de site van de Nederlandse Vereniging voor Manuele Therapie.

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
Printversie



Naam:
Datum:
Type:
Onderwerp:

Marja
12-04-2002

Vraag
Spit in nek

Volgens mijn huisarts heb ik spit in de nek, maar dit is toch alleen een aandoening van de lage rug?
Ik heb alleen spierverslappers gehad als therapie.
Heeft u voor mij meer info betreffende dit item?

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
 
Antwoord van Fysiotherapeutisch Centrum

Spit is inderdaad een woord wat meestal gebruikt wordt voor acute lage rugpijn. Het is het verkrampen van spieren als gevolg van een blokkade (bewegingsbeperking) van één of meerdere gewichten of als gevolg van een beschadiging van één of meerdere tussenwervelschijven. Dit kan ook plaats vinden in de nek, men noemt het dan vaak een stijve nek.
Met spierverslappers (en/of ontstekingsremmers) en bewegen binnen de pijngrens verdwijnen de klachten vaak met een dag of zeven.

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
Printversie



Naam:
Datum:
Type:
Onderwerp:

Marianne
24-04-2002

Vraag
uitstralende pijn in het been

Ik heb nu 3 maanden last van pijn in mijn bil, uitstralend naar mijn been, met name de zij- en achterkant van mijn kuit. In eerste instantie was de Lasequeproef bij de huisarts negatief. Fysiotherapie was gericht op mobiliseren van het SI-gewricht, maar dat leverde geen verbetering op, de klachten namen zelfs geleidelijk toe. Daarna weer naar de huisarts en toen was de Laseque wel positief en inmiddels namen de klachten ook toe met hoesten. Naar de neuroloog die dacht aan een hernia. CT-scan gemaakt, maar daarop zijn geen grote hernia's te zien. Ik zit nu in de ziektewet en rustig aandoen lijkt wel wat te helpen. Ik zit te denken aan manuele therapie, maar omdat ik niet weet wat er nou aan de hand is weet ik ook niet wat er aan gedaan moet/kan worden. Naast de beenklachten heb ik ook af en toe verhoging. De eerste klachten begonnen ook na een periode van ziek zijn (koorts). Vlak daarvoor ben ik tijdens uitgaan weggegleden met dat been, wat even behoorlijk pijn deed, maar daar had ik daarna geen last meer van. Wat zou er aan de hand kunnen zijn?

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
 
Antwoord van Fysiotherapeutisch Centrum na vragenlijst

Het is wel duidelijk dat je prikkeling hebt van een zenuw wortel, waarschijnlijk L5.
De verhoging zou kunnen wijzen op een discitis (ontsteking van de tussenwervelschijf) of een andere ontsteking. Door de zwelling die bij een ontsteking ontstaat (in het wervelkanaal), kan er wortelprikkeling optreden.Het is zinvol dit uit te sluiten voor je andere stappen onderneemt.
Ik zou dit overleggen met je huisarts. Vertel hem van de verhoging en het optreden van de eerste klachten tijdens het ziek zijn.

Mocht alles oké zijn, kun je aan je huisarts vragen je door te verwijzen naar de manueeltherapeut voor een manueeltherapeutisch consult. Dit is een vraaggesprek en een lichamelijk onderzoek, waarna hij / zij samen met jou bepaalt of behandeling zinvol kan zijn. Er gaat een verslag naar je huisarts.

Ik denk dat het verstandig is dat je in ieder geval een vorm van begeleiding en oefening krijgt. Je kunt toch niet thuis gaan zitten en wachten tot dit voorbij is.
Op het gebied van de wervelkolom is de manueeltherapeut de specialist bij uitstek.
Een geregistreerde manueeltherapeut bij jou in de buurt kun je vinden op de site van de Nederlandse Vereniging voor Manuele Therapie

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
Printversie



Naam:
Datum:
Type:
Onderwerp:

Lita de Wit
16-05-2002

Vraag
Rug en zwangerschap

Toen ik u in januari om advies vroeg, ben ik actief aan de slag gegaan met de oefeningen die u beschreef (bedankt!). Hierdoor heb ik de blokkade van mijn SI-gewricht zelf los kunnen krijgen en waren extra behandelingen volgens de fysiotherapeut niet meer nodig. Het is sindsdien nog wel altijd een gevoelige plek gebleven, links onder in mijn rug. Ik heb niet het gevoel dat het gewricht weer zal blokkeren (ik voel geen verstijving of verkramping), maar het is meer een stekend pijntje, dat ik bijna elk moment van de dag wel voel. Het belemmert me verder niet in mijn dagelijks leven en ik kan er ook gewoon mee sporten. Ik doe ook extra rugversterkende fitnessoefeningen, zodat ik deze zomer toch sterk genoeg ben om op wandelvakantie (met bepakking) te gaan. Nu heb ik echter net ontdekt dat ik zwanger ben. Dat zal op den duur ongetwijfeld belastend worden voor mijn rug. Kunt u me misschien advies geven over hoe ik me zo goed mogelijk kan voorbereiden op die belasting?

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
 
Antwoord van Fysiotherapeutisch Centrum

Goed om te horen dat je met de oefeningen je klachten onder controle hebt en gefeliciteerd met je zwangerschap.
De beste manier om je voor te bereiden is vooral actief blijven. Wel binnen je grenzen! Hiermee bedoel ik negeer geen pijn en vermoeidheid, doe het rustiger aan als je lichaam daarom vraagt.
Blijf lekker fitnessen, het is een sport waarin je de belasting heel makkelijk kunt aanpassen. Als je een buik krijgt (4e, 5e maand), wees dan terughoudend met het trainen van de rechte buikspieren. Deze zijn verbonden met een bindweefselplaat die onder toenemende druk (groeiend kind) en deze oefening kan gaan wijken. Bovendien hechten ze aan op je schaambeen en als er hard aan getrokken wordt kunnen ze voor irritatie op het schaambeen zorgen.

Op het moment dat je rug- of bekkenklachten krijgt, wend je dan tot je huisarts en vraag een verwijzing naar een bekkentherapeut. Een gespecialiseerde bekkentherapeut kun je vinden op de site van het Nederlands Paramedisch instituut onder het kopje cursistenservice.

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
Printversie



Naam:
Datum:
Type:
Onderwerp:

John van Leijsen
28-05-2002

Vraag
klachten in onderrug

Hallo, ik ben zestien jaar, 1.82m en 69 kilogram. Ik heb nu al bijna zes maanden last van een irritante blessure. De pijn schoot erin tijdens een sprint in een voetbalwedstrijd. De pijn is geconcentreerd iets rechts van het midden in mijn onderrug. Ik heb altijd op hoog niveau voetbal gespeeld, zowel bij NAC en de KNVB- elftallen. Sinds augustus vorig jaar voetbal ik bij een amateurclub. Ik had voor deze blessure nog nooit last van blessures gehad. (behalve lichte blessures ten gevolge van een schop tegen mijn enkel, enz). Telkens als ik weer probeer te trimmen en voetballen krijg ik al gauw weer last. Het is een soort zeurende stekende pijn. Ik ben behandeld door een manueel therapeut. Dit gaf op langere termijn een resultaat. Ik kreeg steeds minder last ervan, waarop ik besloot het weer eens te gaan proberen. Na een half uur trainen was ik weer terug bij af. Ik ben verder in behandeling geweest bij twee verschillende fysiotherapeuten. Daar werd me aangeraden veel te rekken. Op een gegeven moment zou ik het tempo moeten opvoeren en weer proberen te gaan trimmen. Als ik dan weer ging trimmen schoot weer de pijn erin.

Ook ben ik nog naar een orthopeed geweest. Deze man zei dat het waarschijnlijk met de groei te maken had (ik ben in het jaar 2000-2001 flink gegroeid) en dat ik veel moest rekken. Over drie weken heb ik weer een afspraak bij deze orthopeed.
Op het moment heeft iedereen een andere mening over mijn blessure (er is eigenlijk nog geen concrete diagnose gesteld) Ieder wil me helpen en raad telkens een andere therapie aan. Ik weet niet wat ik moet doen en welke therapie voor genezing zal zorgen van mijn rug. Ik zit er echt mee en wil zo snel mogelijk weer actief zijn op de velden.

Ik ben ten einde raad. Hopelijk kunt u zorgen voor de verlichting.

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
 
Antwoord van Fysiotherapeutisch Centrum

Als ik je verhaal lees, denk ik dat je groeispurt zeker een oorzaak zou kunnen zijn. Ik kan me voorstellen dat je het vervelend vindt allerlei adviezen te krijgen zonder dat er een diagnose lijkt te zijn gesteld.
Voor je eigen geruststelling en om eventuele afwijkingen aan de wervelkolom uit te sluiten zou je de orthopeed kunnen vragen om foto's te maken.

Als je een snelle groeispurt doormaakt, zie je vaak dat de botten groeien en de spieren dit niet bij kunnen benen. Het is niet zo vreemd dat iedereen je vertelt goed te rekken. Meestal geeft dit al een stuk verlichting, daar de spieren weer beter kunnen functioneren. Te korte spieren kunnen niet goed kracht leveren, trekken hard aan de wervelkolom en zijn daardoor snel vermoeid.
Rekken is niet het enige. Eigenlijk is de hele balans van het korset wat je spieren vormen ter bescherming en begeleiding van bewegingen van je romp verstoord.
Er zijn twee systemen:

  1. Het diepe spiersysteem van je rug, welke verantwoordelijk zijn voor stabilisatie en coördinatie van je rug. Dit zijn de spiertjes dicht bij je wervelkolom, ze verbinden je wervels onderling en kunnen er zo ook invloed op uitoefenen.
  2. Het oppervlakkige spiersysteem van je rug, dit zijn de sterke jongens die de bewegingen van je rug inzetten. Deze lopen bijvoorbeeld van hoofd naar bekken of van bekken naar schouder.
    Deze spiersystemen hebben de laatste tijd onder zeer ongunstige omstandigheden gewerkt en functioneren niet optimaal.

Buiten rekken zal er dus aandacht moeten zijn voor deze systemen, in de zin van specifieke training (o.a stabiliteit en coördinatie, kracht en uithoudingsvermogen). Tevens zie je vaak dat de balans tussen buikspieren en rugspieren verstoord is. Deze zullen ook getraind moeten worden.

Het totaal plaatje: mobiliseren c.q. manipuleren van de beperkte wervels, stabiliteit en coördinatie van het diepe systeem trainen, kracht, uithoudingsvermogen en coördinatie van het oppervlakkige systeem en de buikspieren, rekken van de verkorte rompmusculatuur (en evt. beenmusculatuur). Als deze functies weer normaal zijn kun je voorzichtig opbouwen naar sportspecifieke bewegingen.

Het beste is dus een manueeltherapeut die ook sportfysiotherapeut is en een affiniteit heeft met voetbal.

Een geregistreerde manueel therapeut bij jou in de buurt, kun je vinden op de site van de Nederlandse Vereniging voor Manuele Therapie en een geregistreerd sportfysiotherapeut kun je vinden op de site van de Nederlandse vereniging van Fysiotherapeuten in de Sportgezondheidszorg.

Naar boven | Reageer | Nieuwe inzending
Printversie

Fysiotherapeutisch Centrum Knieriem & van Bergen, Heerdlaan 39-41, 6721 GL Bennekom

     
Fysiotherapeutisch Centrum
Knieriem & van Bergen